Mendimi Juaj

Nëse keni mendime për të ndarë, ju lutemi na dërgoni komentet tuaja.
Ju faleminderit.

Nëse dëshironi të merrni përgjigje, vendosni emailin tuaj në mesazh.

Trego historinë tënde

Jeni të mirëpritur të na shkruani historinë tuaj të suksesit që keni realizuar duke përdorur portalin duapune.com
Ju lutemi plotësoni formën elektronike të mëposhtme:
Ju faleminderit.

Nëse dëshironi të merrni përgjigje, vendosni emailin tuaj në mesazh.Mirëseerdhët në duapune.comKodi Punës: 73958

Purchase & Sales Specialist

Tirane, Shqipëri 14-02-2023 edhe 17 ditë


Dërgoja një miku

Shënim: Adresat e emailit do të përdoren vetëm për dërgimin e kësaj pune.
Detaje të pozicionit

Kategoria e Punës / Profesioni: Tipi i punës: Eksperiencë: Kërkohet foto: Letër interesi:

Tjeter

Kohe e plote

---

Jo

Jo

Rroga mujore: Data e përfundimit: Data e fillimit të punës: Numri i kandidatëve:  

---

14-02-2023

---

---


Përshkrimi

WHO WE ARE

HORIZON GROUP of Companies is specialized in Implementation and Support of Business & Mission Critical IT Infrastructure. HORIZON being in the market the last 17 years is a leader in Telecommunications Industry Critical Systems & Platforms Support by having thousands of Nodes under support contract in 6 countries across Balkan and Mediterranean Regions.

Role Purpose

We are looking for a Purchase & Sales Specialist who must be able to Coordinate and execute the activities of Company’s purchasing & sales related to IT Hardware, Software and IT services for external and internal customers as well as any other service or good the company requires to run and sustain its operations.

 


Detyrat

 • Process internal purchase requisitions and send purchase orders (POs) to Suppliers for all purchasing needs;
 • Follow-up shipments and deliveries;
 • Place and follow-up orders to online purchasing systems;
 • Manage a Service or Product delivery end to end (from Order to Delivery Project Management);
 • Provide feedback to stakeholders and management regarding status of projects / initiatives and deliveries;
 • Prepare RFP (Request for Proposal) and RFQ (Request for Quotations) and evaluate / select appropriate supply base for these requests;
 • Participate in the development of specifications for IT equipment, Software & Services;
 • Act as liaison between technical / administration departments and the supplier to determine if optimal approach to meet validated business requirements;
 • Study sales records and spare parts inventory levels and order accordingly;
 • Monitor (Renewals), cost, scope, SLA for existing and conclude, negotiate new Service Contracts;
 • Prepare Sales Offers to Customers;
 • Prepare and Submit Tender Technical and Sales Documents to meet Bid / Tender requirements;
 • Respond to Customers questions relevant to an offer or product pricing;
 • Visit Customers if required to deliver / discuss the offer or requirements of the customer;
 • Develop and maintain customer relationships;
 • Resolves customer complaints and queries;
 • Maintain records of goods ordered, received and sold;
 • Prepare reports of total Purchase Requisition, Purchase Orders value, Sales and other relevant data might be required.

Kualifikimet

Typical Outputs

 • Purchase Orders to suppliers;
 • Sales Offers to Customers;
 • Reports of budget spend, good orders / received/ sold;
 • Renew existing and conclude new Service Contracts;
 • Reports regarding Projects / Sales/ Offers prepared / Purchase Orders / Deliveries e.t.c.

 

Person Specification

Competency / Performance Driver

 • Communicative Person;
 • Coordination & Presentation Skills;
 • Purchasing & Selling Skills;
 • Ability to follow-through on tasks to on-time completion;
 • Efficient and Effective Customer Contact;
 • Team work spirit;
 • Kind and pleasant personality;
 • Put Customer First (understand the importance of customer).

 

Technical / Professional Expertise

 • Experience with IT Services Contracts;
 • Good understanding of technical specifications of IT HW and SW ;
 • Knowledge of contract terminology;
 • Good project management skills;
 • Knowledge of purchasing principles;
 • BSc or BA in Computer Engineering/Computer Science / Business & information (Economics / Informatics);
 • Very Good knowledge of English Language in verbal and written form.

Shënime

Për të aplikuar në këtë pozicion pune, dërgo CV-në tek kompania/organizata me email duke klikuar ose apliko nga duapune.com.

If you are interested in this position, please:

Submit your CV in English language via E-mail according to the below address:

E-mail: [email protected]


Si të kryeni me sukses aplikimin tuaj tek duapune.com!


1. Fillimisht klikoni butonin "Aplikoni".

2. Pasi klikoni këtë buton, më poshtë ju shfaqet mundësia të përzgjidhni 1 nga CV tuaja që keni krijuar në llogari si punëkërkues.

3. Në rast se kompania kërkon dokumenta shtesë, ju do të keni mundësi që të përzgjidhni dokumentat nëpërmjet rubrikës "Bashkëngjit Dokumente" që do të shfaqet poshtë "Zgjidhni CV që i përshtatet më së miri pozicionit të punës".

4. Në fund klikoni butoni "Dërgo".
Horizon Shpk

HORIZON e ka realizuar ndarjen e gamës së aktiviteteve të saj që në Maj 2005 dhe ka arritur të zhvillohet me shpejtësi në fushat e teknologjisë së informacionit, si vijon:

Aktiviteti kryesor i kompanisë përqëndrohet në ofrimin e një cilësie të lartë për shërbimet e avancuara mbështetëse në fushën e Business Critical HW & SW, duke reduktuar në këtë mënyrë në maksimum kohën e humbur të sistemit dhe duke rritur në vlerë investimin IT të Klientit. Mbështetja përmes telefonit dhe mbështetja në terren (diagnostikimi i problemit, ndërrimi i pjesëve me defekt), së bashku me disponueshmërinë e pjesëve të këmbimit përbëjnë detyrat kryesore, që përmbushen në favor të Klientit, i cili merr mjaft përfitime nga marrëdhënia e partneriteteve të biznesit që HORIZON ka vendosur me sistemet e fuqishme që ofrojnë shërbime, si për shembull, SUN Hellas, Cisco FYROM, AVAYA Hellas, Wyse Germany, Citrix Germany, Juniper Austria, dhe HP Austria.INFORMACIONE KONTAKTI